Na ekologii a ochranu přírody myslíme i při úklidu

7. Prosinec 2022
Chováme se ekologicky – jak při úklidu chránit přírodu? Pokud to myslíte s ochranou životního prostředí vážně, volejte spolehlivou úklidovou firmu.

Brát ohled na přírodu a životní prostředí začíná být čím dál více důležité. Nejen proto, že to je v módě, ale hlavně kvůli tomu, že to je správné. V případě úklidu kanceláří, bytových domů, komerčních prostor či firem to platí dvojnásob, neboť se při něm spotřebuje ohromné množství chemie i energie. Být to tak ale nemusí.

My se snažíme chovat ekologicky. Proč?

  • Zbytečná chemie může škodit nejen rostlinám a živočichům, ale také lidem, obzvláště dětem.
  • Čisticí prostředky se přes odpadní systém dostávají do vody a znečišťují ji.
  • Řada umělých chemických látek se nerozkládá a dlouhodobě se usazuje v půdě nebo zamořuje vzduch.
  • Výpary, ošetřené povrchy, leštidla – s tím vším lidé přicházejí do kontaktu v uklizených místnostech a rozhodně jim to neprospívá.
  • Spousta čistidel se testuje na zvěři a to se nám opravdu nelíbí.

Zásady ekologického úklidu

Během profesionálního úkliduse snažíme – pokud to je jenom trochu možné – dodržovat několik jednoduchých pravidel, díky kterým minimalizujeme zátěž životního prostředí:

  • Používáme ekologicky šetrné čisticí prostředky bez umělých aromatických složek.
  • Co nejlépe je dávkujeme, aby nedocházelo k plýtvání a nezvyšovala se jejich koncentrace v odpadních vodách.
  • Vytíráme a otíráme mopy a utěrkami z mikrovláken.
  • Upřednostňujeme mechanické čištění před chemickým.

Jak to funguje v praxi? Třeba takový výběr a používání čisticích prostředků může udělat hotové divy. Ekologicky šetrné značky neobsahují aroma (úklid přece nerovná se vůně z rajské zahrady) ani nepřátelské látky jako chlor a fosfát a v přirozeném prostředí se snadno odbourávají. Balení s vyšší koncentrací déle vydrží a navíc spoří obaly. A správné dávkování šetří přírodu i peníze.

Jak při úklidu chránit přírodu

I v profesionálním úklidu se stále více prosazují přírodní způsoby čištění nebo takové, využívající moudrosti našich babiček. Citron, ocet, esenciální oleje, jedlá soda… Věděli jste například, že většinu nečistot odstraníte pouhou kombinací tlaku, teplé vody a víceúčelového čisticího prostředku (případně octového roztoku)? To je přece dobrý tip také na běžný úklid domácnosti.

S ekologickým úklidem můžou pomoci i sami zákazníci. Naprostá většina firem už dnes třídí odpad, do odpadkových košů vkládá sáčky z úsporných materiálů místo mikrotenových a vytříděný odpad likviduje do odpovídajících kontejnerů. Plastové obaly od jídel se vyhazují prázdné, bez zbytků jídla a především oleje.

Myslíte to s ochranou přírody vážně? Dejte nám vědět a my u vás uklidíme s maximálním ohledem na životní prostředí!