Pořádek bez hádek: úklid společných prostor SVJ

27. Leden 2023
Potřebujete kvalitní úklid paneláku, činžáku či bytovky? Přečtěte si, jak vyřešit pravidelný úklid společných prostor bytových domů. Šetřete s úklidovkou!

Správu domu s bytovými jednotkami – bez ohledu na to, jedná-li se o panelák, činžák nebo bytovku – a navazujícího pozemku zajišťuje společenství vlastníků jednotek (SVJ). Jeho činnost schvalují majitelé všech bytových jednotek a skládá se z celé řady úkolů od zajištění běžných oprav přes rekonstrukce objektu až po tak fádní záležitosti jako… pravidelný úklid společných prostor.

Přijde-li na úklid domu, o který se společenství vlastníků jednotek musí postarat, často se košťat, kýblů a hadrů chopí jednotlivé partaje, nebo se najme paní na uklízení. Ani jedna varianta není ideální a přináší spoustu problémů.

Jak na úklid společných prostor

Úklidový režim musí neustále někdo hlídat a dbát na jeho dodržování. V případě úklidu chodeb a dalších prostor samotnými majiteli bytů často dochází k dohadům, neboť někdo k němu přistupuje poctivě a jiný se snaží ho mít co nejrychleji z krku. Mladí jsou často zaneprázdnění a starší třeba fyzicky nestačí. Se společnými prostory nechce mít nikdo starost a brigády se zúčastňuje pouze hrstka nadšenců. A když onemocní paní na úklid, těžko se narychlo shání náhrada a stížnosti na nepořádek se jenom vrší.

Chudák SVJ.

Řešení je přitom tak jednoduché. Stačí si najmout kvalitní, prověřenou úklidovou firmu, která se s úklidem společných prostor doslova s láskou pomazlí. Pro společenství vlastníků jednotek to znamená jistotu „ordungu“ a čistoty, konec sousedských půtek a především o jednu starost méně.

Pro úklid domů je ideální úklidová firma

Výhod spolupráce s úklidovkou při úklidu domů se nabízí skutečně celá řada. Úklidová firma udělá, cokoli je potřeba, v určených termínech, spolehlivě a kvalitně. Při absenci z důvodu nemoci či jakéhokoliv jiného nahradí pracovníka. Členové SVJ neplýtvají časem s kontrolou ani se stížnostmi ostatních majitelů jednotek, kteří se nepachtí s uklízením, ale věnují se své práci, rodině, zájmům. Nikdo kvůli úklidu chodby nevstává dřív, nespěchá ze zaměstnání ani si neukusuje z víkendu.

Úklidovou firmu lze navíc využít i k jiným činnostem než jenom k běžnému úklidu domů. Kromě vytírání chodeb, mytí oken a utírání prachu může pečovat o čistotu a pořádek výtahu, svítidel či u poštovních schránek. Zvládne také odklízení sněhu, sekání trávy nebo třeba úklid kolem popelnic. Zajistí úklid ve sklepech, pravidelně zlikviduje letáky a odveze nepořádek po řemeslnících.

A generální úklid formou společné sobotní brigády se díky úklidové firmě stane dávnou minulostí.