Jak na viry, plísně, zápach? Jistotu představuje čištění a dezinfekce ozonem
Nevábná vůně z šatníků a botníků. Viry, plísně, bakterie. Zápach cigaretového kouře. Hmyz, roztoči a paraziti. Jak si poradit s obtěžujícím puchem, který navíc často přináší zdravotní riziko? Na jeho likvidaci včetně celé řady nezvaných hostů existuje jeden mimořádně účinný lék: dezinfekce ozonem.
A kdepak, nemá to nic společného s ozonovou dírou.
Záběr pozitivního působení ozonu je vskutku obdivuhodný. Jeho primární schopnost spočívá v totální destrukci všech zárodků mikroorganismů v čele s bakteriemi, houbami, alergeny, viry a plísněmi. Sekundárně – odstraněním příčiny – zatočí prakticky s jakýmkoliv zápachem. Není to žádný levný deodorant na toaletu. Poradí si i s nelibou vůní domácích zvířat, potu a inkontinence, se zavánějící kuchyní nebo chemickým „smrádkem“ nátěrů, lepidel a ředidel.
Zároveň musíme podotknout, že ozon nenahrazuje poctivý úklid. Vytřít chodbu, vysát koberce nebo utřít prach musíte sami – nebo si objednat kvalitní úklidovou firmu.
Jak funguje ozon
Ozon (O3), bezbarvý přírodní čisticí a dezinfekční plyn, platí za nejsilnější známé oxidační činidlo. Tvoří ho tři atomy kyslíku a vyznačuje se příjemnou svěží vůní typickou po bouřce. Kvůli značné energii je značně nestabilní a rychle, v řádu desítek minut, se rozpadá na kyslík (O2). Co to v praxi znamená pro bakterie, plísně, viry a jiná kvítka? „Aktivnímu kyslíku“ žádný hnusák neodolá – ostatně je 3 000krát rychlejší než chlór a 5 000krát účinnější než chloramin!
Například metabolismus jednobuněčných bakterií ozon naruší tak, že jejich buněčná membrána praskne a šmytec. Podobně proniká do bílkovinného obalu viru a posílá ho do věčných lovišť. Použití ozonové dezinfekce nevytváří žádné negativní následky, ani nevyvolává dýchací nebo alergické obtíže jako v případě řady chemických prostředků.
Dezinfekce ozonem v praxi
My pro aplikaci ozonu používáme speciální generátor, který do uzavřeného prostoru zvládne poslat během jedné hodiny až 14 g tohoto kouzelného plynu. S využitím koronových výbojů mění kyslík na ozon, který se dostane i do nejméně dostupné skulinky (stěny, podlahy, koberce, nábytku atd.), stoprocentně zničí mikroorganismy a samovolně se rozloží zpět na kyslík. Celá operace je ekologická i ekonomická, neboť spoří náklady za neúčinné dezinfekční prostředky.
K činnosti generátoru stačí pouze elektrický proud, naopak nevyžaduje chemikálie a neprodukuje žádný odpad.
Dezinfekce a čištění ozonem se uplatní na mnoha místech. S působením generátoru v uzavřené místnosti (byt, rodinný dům, kancelář, hotelový pokoj) je třeba počítat po dobu zhruba jedné až dvou hodin. Použít ho však lze také v dopravních prostředcích (autobusy, karavany, vlaky), na sportovištích (šatny, posilovny), ve zdravotnických zařízeních (ordinace, léčebny dlouhodobě nemocných, domy pro seniory) či zvířecích příbytcích (stáje, kotce).
Co na to říkáte, mít domov či kancelář bez zdravotního rizika?